Zo života‎ > ‎Povodne na Dunaji‎ > ‎

Príčiny povodní na Slovensku v roku 2010

Aj keď mnohí čitatelia by sa chceli dočítať o nejakých konkrétnych vinníkoch, ktorí zapríčinili povodne na Slovensku v minulom roku, sklamem ich a budem tvrdiť, že hlavnou príčinou povodní bolo, že veľa pršalo.
Výrazný nárast zrážok na územie SR po 13-ročnom suchom 1983–1995 období je evidentný na prvý pohľad. V posledných 10-tich rokoch (2000–2010) sú úhrny zrážok na Slovensku v územnom priemere takmer o 150 mm vyššie, než v 10-ročí 1981–1990.
Priemerné 10-ročné úhrny zrážok a priemerné ročné úhrny zrážok –priemer na územie SR. 

Samozrejme, že vznik katastrofálnej povodne je podmienený (okrem vysokých zrážok) aj spoločným účinkom viacerých zložiek. Okrem jestvujúcich orografických, geologických a geografických pomerov je to aj: nasýtenosť povodia predchádzajúcimi zrážkami, sneh, teplota vzduchu, počiatočné prietoky, a predovšetkým pôsobenie človeka v podobe stavebnej činnosti.
Z pohľadu odborníkov situácia vzhľadom na to, koľko napršalo, bola celkovo dobrá, mohlo to dopadnúť ešte oveľa horšie. 

Samozrejme, teraz si položíme otázku, prečo toľko pršalo? Môže za to ľudstvo tým, že sa jeho pričinením zvyšuje teplota vzduchu v dôsledku zvyšovania koncentrácií CO2? 
Ja osobne si myslím, že za tým nie je "človek". A budem sa snažiť tento svoj postoj postupne obhájiť.
Pre tých, čo sa nezľaknú dlhšieho textu, prikladám tento článok o Severoaltantickej oscilácii. Je to niečo ako známe El Nino, ibaže je to na severnej pologuli v Atlantickom oceáne. 
Comments